1 / 1

Be Curly Advanced Curl Perfecting Primer

Storlek:200 ml
Pris: 499 kr
Du får 499 poäng som medlem
Slutsåld online
Alltid gratis Click & Collect i Kicks butik ·
Curly Girl
Silikonfri lockprimer skapar den perfekta grunden för styling genom att reda ut och jämna ut lockar och spiraler. Förseglar hårets yttersta skikt för att minska frissighet i hög luftfuktighet i 24 timmar*.

Fri från
Uttorkande alkohol, gluten, silikon, mineralolja, sulfiter, syntetisk doft, natriumlaurylsulfat, natriumlaurethsulfat (SLS/SLES) ELLER sulfatbaserade rengöringsmedel.

Passar för:
Alla locktyper: kraftiga (4A – 4C), lockiga (3A – 3C) och vågiga (2A –2C)
Alla hårtyper: fint, medium och tjockt hår

DETALJER
Det sista steget i din tvättrutin och det första i din styling. Denna förberedande leavein för lockigt hår skyddar från solens uttorkande effekter, minskar omedelbart frissighet med 87%*, och reder ut för att minska brott på hårstråna från kamning. Den stärker och jämnar ut lockar och spiraler, skapar den perfekta grunden och ger flexibilitet för de stylingprodukter som kommer härnäst.

Lockar, spiraler och vågor är naturligt mer sköra, vilket är varför vår banbrytande lockprimer också återfuktar med ett peptid avled från växtproteiner.
Skapad tillsammans med vårt expertteam av texturstylister.

97% naturligt härledd**. Vegan. Leaping Bunnygodkänd.

*Exvivotestning på hårtoppar. **Enligt ISOstandard 16128, från växtkällor, icke
petroleummineraler och/eller vatten.

Doft
Uppfriskande citrus PureFume™ doft med certifierad ekologisk citron, bergamott, apelsin och andra rena växt och blomessenser.
Vill du se innehållet?
Då behöver vi att du accepterar funktionella cookies

Kundrecensioner

Bli först med att recensera denna produkt
Alla recensioner läses av KICKS kundservice innan publicering. Läs mer