1 / 1

Snail Bee High Content Skin Toner

Variant:150 ml
310 kr
Du får 310 poäng som medlem
Slutsåld online
Altid gratis Click & Collect i Kicks butik ·
Snail Bee High Content Skin toner hjälper huden att binda fukt och stärka dess barriärfunktion genom att skydda från daglig stress och omgivande miljöpåfrestningar. Snail Bee High Content Skin är helt vattenfri, istället är den baserad på filtrat från snigelsekret och grönt te. Huvudingredienserna i denna toner är;
• Snigelsekret - en riktig hudhjälte och en av de mest populära ingredienserna inom Koreansk hudvård. Den verkar antiinflammatoriskt, bakteriedödande, läkande och återfuktande, vilket gör att den lämpar sig för alla hudtyper, inklusive väldigt känslig och acnebenägen hud.
• Bigift - verkar antiaging och reparerande. Den lurar huden att den blivit stucken av ett bi vilket leder till ökat blodflöde till området och aktivering av kollagen- och elastinproduktion. Bigift verkar effektivt mot hudpigmentering och acneärr. Genom regelbunden användning förbättrar den hudens textur och utseende.
• EGF - en plantbaserad tillväxtfaktor som verkar antiaging genom att den stimulerar cellförnyelsen.
• Niacinamide - jämnar ut hudtonen, förminskar storleken på porer, förbättrar utseendet på fina linjer, förbättrar hudens textur och skyddar huden från miljöpåfrestningar.
• Allantoin – läker, mjukgör och lugnar huden.
• Adenosine - verkar anti-aging, gör huden mjuk och smidig och förebygger uppkomsten av linjer.
Många upplever toners som åtstramande och uttorkande och att de mer lämpar sig mer för fet/aknebenägen hud. Koreanska toners är annorlunda än de vi är vana vid och fungerar på ett annat sätt. Deras syfte är att återställa hudes ph-värde direkt efter rengöringen och snabbt förse den med fukt och näring så att huden effektivare ska kunna absorbera efterföljande hudvård. Är huden torr och stram kommer den inte lika lätt att ta till sig efterföljande produkter utan de kommer att sitta mer på ytan, medans om huden är väl återfuktad så ökar dess absorbtionsförmåga och dina produkter kan verka på djupet. Koreanska toners är därför återfuktande, vårdande och inte uttorkande, oftast innehåller de ingen alkohol. Bentons toners är helt alkoholfria.
Använd morgon och kväll på rengjortansikte och hals. Ta en klick Benton Snail Bee High Content Skin och klappa försiktigt in i hela ansiktet tills den helt absorberats. Följ upp med essence/sheet mask, serum, ögonkräm och fuktkräm. Passar alla hudtyper, även känslig samt acnebenägen hy.
Water, Snail Secretion Filtrate, Camellia Sinensis Leaf Water, Butylene Glycol, Glycerin, Niacinamide, 1, 2-Hexanediol, sh-Oligopeptide-1, Bee Venom, Diospyros Kaki Leaf Extract, Salix Alba (Willow) Bark Extract, Plantago Asiatica Extract, Laminaria Digitata Extract, Ulmus Campestris (Elm) Extract Pentylene Glycol, Zanthoxylum Piperitum Fruit Extract, Pulsatilla Koreana Extract, Usnea Barbata (Lichen) Extract, Althaea Rosea Root Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Betaine, Panthenol, Beta-Glucan, Allantoin, Adenosine, Polysorbate 20, Lecithin

OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.

Innehåll1 stk
VarumärkenBenton
KategoriAnsiktsvatten
Visa alltBenton Ansiktsvatten
Artikelnummer90097497
EAN8809566991652

Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.

  • Visa
  • Mastercard
  • Swish
  • Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookies

Kundrecensioner

4.4
Baserat på 5 recensioner
Se fördelningen av stjärnor här
53
41
31
20
10
Alla recensioner läses av KICKS kundservice innan publicering. Läs mer
Sortera efter
P
Pixie
3 mån
Plumpar och återfuktar hela dagen. Det känns som att den suger in efterföljande lager med serum och håller kvar all fukt etc. Jag köper den om och om igen och kan inte vara utan den.
A
Anna
2023-03-16
Den här gjorde inte särskilt mycket för min hudtyp, men har inte heller ställt till med något (tilltäpptheter/finnar/reaktioner). Jag hade hoppats på mer plumping och känsla av mer kollagen/elsticitet...
A
Afaq
2021-04-17
Den bästa toner jag använder gör huden smidig, fräsch och slät. Jag rekommenderar den starkt
E
Emma
2018-03-11
Så kul att kicks tagit in benton. Denna plumpar upp och återfuktar
Visar 4 av 5