Spara 20%Köp för 600,-
1 / 1
Spara 20%Köp för 600,-

A-Vitamin 0,30% - Capsules

Variant:60 pcs

Endast 14t.:06m.:14s. kvar - Se hela erbjudandet

Medlemspris
487,20 kr609 krSpara 122,-
Du får 488 poäng som medlem
Köp för 600 få 20% rabatt

Handlas endast online

Slutsåld i butik

Veganskt
Utan parfym
Anti-age
Oren hud
Med ekologiskt innehåll
Lystergivande
Om du inte redan har börjat använda Vitamin A Serum på din hud finns det många anledningar att göra det. Vitamin A är en multitasker som stimulerar cellförnyelsen och ökar kollagenproduktionen. Det ger många fördelar som att jämna ut huden, minimera pigmentfläckar, bekämpa blemmor, jämna ut, minska fina linjer och krympa porer.

Vitamin A Serum 0,30% är för dig som redan använder vitamin A. Enligt EU:s vetenskapliga kommitté för konsumentsäkerhet får en kosmetisk produkt innehålla högst 0,30% retinol/Vitamin A, vilket gör detta serum särskilt effektivt. Om du är nybörjare på vitamin A erbjuder ECOOKING även ett vitamin A-serum 0,15% för nybörjare.

Vitamin A Serum 0,30% innehåller:
- Vitamin A (Retinol): Boostar cellförnyelsen, ökar kollagenproduktionen och förbättrar hudens elasticitet. Detta minskar pigmentfläckar, fina linjer, porer och blemmor.
- Kiseldioxid: En mineral som hjälper till att stärka huden och hålla den återfuktad.
- Naturligt vitamin E: En kraftfull antioxidant som skyddar mot fria radikaler (ämnen som uppstår när huden utsätts för UV-strålar och tobaksrök - om fria radikaler ansamlas kan de vara skadliga för huden).

Doftfri, vegansk och dermatologiskt testad.
HudtypNormal
Speciella behovOren hud, Anti-age, Ojämn hudton
EgenskaperReparerande, Lystergivande
Använd en A-vitaminkapsel på kvällen efter rengöring och före nattkräm. Du kan använda Vitamin A Serum varje kväll eller vid behov. Vrid av toppen på kapseln, pressa ut innehållet i ansiktet eller på fingertopparna och applicera serumet på ansikte, hals och bröst. Undvik att komma för nära ögonen. Det kan pirra på huden och orsaka en kort rodnad.

Observera! A-vitamin gör huden mer känslig för solen, så om du använder serumet på morgonen är det viktigt att du smörjer in dig med solskydd efteråt.
Caprylic/Capric Triglyceride**, Silica, Polyisobutene, Glycine Soja Oil**, Tocopheryl Acetate, Retinol.

OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.

Innehåll60 kaps.
Enhetspris8,12 kr/st
VarumärkenEcooking
KategoriSerum
Visa alltEcooking Serum
Artikelnummer792765
EAN5712350503319

Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.

  • Visa
  • Mastercard
  • Swish
  • Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookies

Kundrecensioner

Bli först med att recensera denna produkt
Alla recensioner läses av KICKS kundservice innan publicering. Läs mer