1 / 1
KENZO introducerar FLOWER BY KENZO POPPY BOUQUET Eau de Parfum. År 2000 skapade KENZO den imaginära doften av vallmon, en pudrig signatur skapad av mästerparfymören Alberto Morillas som idag blivit en sann ikon i doftvärlden. För att fira tjugoårsdagen av denna unika eau de parfum har Alberto Morillas, tillsammans med den unga begåvningen Dora Baghriche skapat POPPY BOUQUET Eau De Parfum.
En doft likt en ljuvlig bukett av vallmoblommor tillsammans med noter av saftigt nashipäron - en hyllning till KENZOs japanska rötter. De fruktiga noterna möter ytterligare blomster i form av bulgarisk ros, skir jasmin och sensuell gardenia som rundas av med en krämig hint av mandelträ i doftens bas. POPPY BOUQUET hyllar vallmons energi och kraft, kraften att göra världen vackrare.
En doft likt en ljuvlig bukett av vallmoblommor tillsammans med noter av saftigt nashipäron - en hyllning till KENZOs japanska rötter. De fruktiga noterna möter ytterligare blomster i form av bulgarisk ros, skir jasmin och sensuell gardenia som rundas av med en krämig hint av mandelträ i doftens bas. POPPY BOUQUET hyllar vallmons energi och kraft, kraften att göra världen vackrare.
Form | Spray |
Doftfamilj | Blommig |
ALCOHOL , PARFUM (FRAGRANCE) , AQUA (WATER) , LIMONENE , BENZYL SALICYLATE , LINALOOL , GERANIOL , BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE , HYDROXYCITRONELLAL , HEXYL CINNAMAL , CITRONELLOL , COUMARIN , ALPHA-ISOMETHYL IONONE , BENZYL ALCOHOL , CITRAL , BENZYL BENZOATE , METHYL ANTHRANILATE , TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE , ISOEUGENOL , CI 14700 (RED 4) , CI 47005 (YELLOW 10) , CI 60730 (EXT. VIOLET 2)
OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.
Innehåll | 30 ml |
Enhetspris | 29.833,33 kr/l |
Varumärken | Kenzo |
Serie | Flower By Kenzo |
Kategori | Parfym |
Visa allt | Kenzo Parfym |
Visa allt | Flower By Kenzo Parfym |
Artikelnummer | 753679 |
EAN | 3274872462281 |
Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.
- Visa
- Mastercard
- Swish
- Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookiesKundrecensioner
Sortera efter
A
Anna3 mån
Hel underbar doft, mjuk varm och helt ljuvlig. Varför då bara 3 av 5 stjärnor? jo, den är tyvärr alltför flyktig, försvinner alltför doften är borta ca 1 timme efter att jag använt den. Tyvärr hjälper...
L
Linnea1 år
Älskar denna parfym! Lätt och blommig i doften. Håller inte samma intensitet hela dagen, men jag gillar att den inte är för tung. Så det är ett plus för mig!
M
Maria2021-11-19
Det är den bästa av dom från kenzo
C
Caroline2020-10-14
Luktar helt magiskt! Jag blev kär efter att jag fick prov på den. Håller länge och blir bara ”mjukare” och mer behaglig efter en stund tycker jag.
Visar 4 av 6