1 / 1
Vitalising Peach Flower Face Cream
Variant:50 ml
199 kr
Slutsåld online
Altid gratis Click & Collect i Kicks butik ·
Den här naturligt närande ansiktskrämen är uppiggande och mjukgörande för din hy och du kan använda den både morgon och kväll. Krämen är berikad med ett blomextrakt från upcyclade persikoblommor för en fräsch och rosig hy med vacker lyster. Mjukgörande inositol och betaine ger fukt och stärker hudbarriären. Fransk organiskt odlad kål är en riktig hudvårdshjälte som är rik på omega 3, 6 och 9, innehåller mängder med vitaminer och antioxidanter och ger fukt och lyster till huden.
-
Doftar ljuvligt av färska frukter, rosor och sandelträ.
-
Till alla tre produkter i denna serie Vitalising Peach Flower har vi använt ingredienser av biprodukter från annan produktion. Dessa kallas för upcyclade ingredienser. Exempelvis Betaine och Insositol är upcyclade från finska sockerbetor där man tagit vara på restmaterial från sockertillverkning.
-
Doftar ljuvligt av färska frukter, rosor och sandelträ.
-
Till alla tre produkter i denna serie Vitalising Peach Flower har vi använt ingredienser av biprodukter från annan produktion. Dessa kallas för upcyclade ingredienser. Exempelvis Betaine och Insositol är upcyclade från finska sockerbetor där man tagit vara på restmaterial från sockertillverkning.
Applicera på rengjord hud morgon och kväll. Massera försiktigt in krämen på ansikte och hals. Om din hud behöver en extra närande boost, prova Vitalising Peach Flower serum före du applicerar krämen. Och för den känsliga huden runt ögonen finns Vitalising Peach Flower ögonkräm.
-
Skapa din egen hudvårdsrutin med våra cleansers och toners från Skin Treat.
-
Skapa din egen hudvårdsrutin med våra cleansers och toners från Skin Treat.
AQUA, DICAPRYLYL CARBONATE, SHEA BUTTER ETHYL
ESTERS, PROPANEDIOL, GLYCERIN, BETAINE, SQUALANE, SODIUM
POLYACRYLATE, INOSITOL, CAMELLIA SINENSIS LEAF WATER,
PHENOXYETHANOL, SIMMONDSIA CHINENSIS SEED OIL, PARFUM,
CAPRYLYL GLYCOL, TOCOPHERYL ACETATE, PRUNUS PERSICA FLOWER
EXTRACT, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN,
ALPHA-GLUCAN OLIGOSACCHARIDE, BRASSICA OLERACEA ACEPHALA
LEAF EXTRACT, MALTODEXTRIN, BENZYL ALCOHOL, COLLAGEN,
LEUCONOSTOC/RADISH ROOT FERMENT FILTRATE, SODIUM BENZOATE,
BIOSACCHARIDE GUM-1, DEHYDROACETIC ACID, POTASSIUM SORBATE,
CITRIC ACID.
OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.
Innehåll | 1 stk |
Varumärken | SKIN TREAT |
Kategori | Ansiktskräm |
Visa allt | SKIN TREAT Ansiktskräm |
Artikelnummer | 94061657 |
EAN | 7310640312221 |
Tillverkare, EU | KICKS Klarabergsviadukten 90 101 28 Stockholm Sverige |
Tillverkare kontakt | https://www.kicks.se/kundservice |
Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.
- Visa
- Mastercard
- Swish
- Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookiesKundrecensioner
Sortera efter
S
Slavica7 mån
Doften är ok så länge man inte använder krämen dagligen vilket man gör och då blir doften för mycket. Krämen absorberas inte lätt i huden.
E
Emelie1 år
Lätt formula som går in i huden snabbt, den är återfuktande och luktar friskt och gott. Funkar bra under smink. Gick över från Lumene till detta märke då det funkar nästan lika bra men är billigare.
A
Anna1 år
Bra fuktkräm men ogillar man stark doft så är denna inte att rekommendera.
S
Stephanie1 år
Luktar verkligen otroligt gott och lägger sig fint på huden, men tyvärr kliar den jättemycket runt ögonpartiet på mig så jag kan inte använda den längre :(
Visar 4 av 5