1 / 1
Pure Hyaluronic Gel
Variant:30 ml
467 kr
Slutsåld online
Altid gratis Click & Collect i Kicks butik ·
En högkoncentrerad hyaluronsyragel som snabbt absorberas upp av huden och maximerar dess återfuktning, samtidigt som den minimerar yttorrhet. Med hyaluronsyror i flera olika molekylära storlekar och former erbjuder denna booster en mer långsiktig lösning för att återfukta och samtidigt reducera rodnad och irritation. Förstärkt med botaniska extrakt från lakritsrot, portulaca och allantoin som hjälper till att reducera känslighet och reaktioner. Till- sammans med fuktbindande sackarider hjälper denna booster till att komplettera och förbättra hudens egna återfuktning och reparation. Huden lämnas återfuktad och plumpad vilket synbart bidrar till att fylla ut fina linjer och rynkor. Formulan är helt oljefri. 100% vegansk.
Applicera en liten mängd (som en ärta) på rengjord hud, morgon och kväll. Avsluta med anpassad mjuk- görare. Produkten går även att mixa i ansiktsmask/serum/mjukgörare för att boosta dess återfuktande effekt. Komplettera med ett solskydd dagtid.
Aqua, Propanediol, Sodium Hyaluronate Crosspolymer, Sodium Hyaluronate, Dipotassium Glycyrrhizate, Portulaca Oleracea Extract, Allantoin, Saccharide Isomerate, Glycerin, Glyceryl Caprylate, Sodium Anisate, Sodium Levulinate, Biosaccharide Gum-1, Citric Acid, Sodium Citrate, Sodium Chloride, Pentylene Glycol, Phenoxyethanol
OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.
Innehåll | 1 stk |
Varumärken | Akademikliniken |
Kategori | Yttorr hud |
Visa allt | Akademikliniken Yttorr hud |
Artikelnummer | 94000833 |
EAN | 7350024125290 |
Tillverkare, EU | Akademikliniken Skin Care Storängsvägen 10 11541 Stockholm Sweden |
Tillverkare kontakt | [email protected] |
Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.
- Visa
- Mastercard
- Swish
- Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookiesKundrecensioner
Sortera efter
L
Lollo1 år
Tycker denna är jättebra. Får fint glow och lämnar huden återfuktad. Förpackningen kunde varit bättre anpassad för produkten som är flytande. Hade varit bättre med pump.
Visar 1 av 1