1 / 1
Variant:175 ml
Pris: 89 kr
Du får 89 poäng som medlem
Fri leverans på köp över 199 kr ·

Köp tillsammans med

Bulldog
Original After Shave Balm
100 ml
Pris: 119 kr
Veganskt
Bulldog Original Shave Gel är en transparent rakgel för män, med 95 % naturliga ingredienser. Den är utvecklad för att ge en mjuk och skön rakning. Produkten innehåller bland annat aloe vera, känd för sina återfuktande och lugnande egenskaper.

På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung.
•Vår aloe vera kommer från ett guatemalanskt handelsprojekt som betalar arbetare över genomsnittslön.
•Vår originaldoft är en blandning av 100% naturliga eteriska oljor.
•Vegansk.
•Produktens förpackning består av minst 62 % återvunnen konsumentplast (PCR) och minst 27 % växtbaserad bioplast gjord av förnybart sockerrörsmaterial.
Vill du se innehållet?
Då behöver vi att du accepterar funktionella cookies

Kundrecensioner

4.5
Betyg 4.5 av 5 stjärnor
Baserat på 10 recensioner
Skriv en recension

Dela dina åsikter med andra kunder

Välj ett betyg

Alla recensioner läses av KICKS kundservice innan publicering.

Recensioner från ditt land
  • J
    Johan
    2022-04-14
    Betyg 4.0 av 5 stjärnor

    Så skönt svalkande och funkar till hela kroppen!

  • J
    JeH
    2017-08-31
    Betyg 5.0 av 5 stjärnor

    Jag är en tjej som använder denna till att raka benen och tycker den är jätte bra, så den funkar för det också. Den har en stark doft under användingen, löddrar inte och gör det den ska. Jag är nöjd så den får högsta betyg.

  • P
    Peter
    2016-03-07
    Betyg 3.0 av 5 stjärnor

    Återfuktar bra, men löddrar mycket mindre an andra rakgeler. Väl värd att prova, men är du ute efter något som löddrar ordentligt kan nog gilette eller andra mer high end produkter vara bättre att kolla på.

  • L
    Lisa
    2010-10-05
    Betyg 4.0 av 5 stjärnor

    Köpte denna till min pojkvän och den funkar bättre än väntat. Mycket skonsam mot huden som samtidigt blir mycket len efter

Recensioner från andra länder
  • L
    Lene
    67 år
    1 år
    Betyg 5.0 av 5 stjärnor

    Verifierat köp

    Super produkt

    Jag fick en gång ett prov på denna Shave gel - min fick det och han har nästan bara "suckat" för att få mer av den. Han säger att det är det bästa rakgelet han någonsin provat.

    Översatt från danska av Kicks

    - Ursprungligen publicerad på matas.dk
    Lene rekommenderar denna produkt
  • S
    Simon
    24 år
    2023-07-19
    Betyg 4.0 av 5 stjärnor

    Verifierat köp

    Fin rakprodukt nog.

    Har alltid använt rakskum, så att prova gel är lite annorlunda. Samtidigt har jag hittat ett område på kroppen där jag är extra känslig för vad jag tror är aloe vera i produkten. Annars är produkten lika fin som andra rakprodukter.

    Översatt från danska av Kicks

    - Ursprungligen publicerad på matas.dk
    Simon rekommenderar denna produkt