Nyhet
1 / 1
Variant:125 ml
305 kr
Du får 305 poäng som medlem
Veganskt
Utan parfym
Lystergivande
Känslig
Torr
Cleansing Scrub är en mild och effektiv 2-i-1-rengöring baserad på naturliga och ekologiska ingredienser. Den kombinerar rengöring och exfoliering, rengör på djupet samtidigt som den försiktigt avlägsnar döda hudceller och lämnar huden ren, slät och mjuk på en och samma gång.

Daglig rengöring är det viktigaste steget i din hudvårdsrutin för att bibehålla en frisk och vacker hud. För att dina hudvårdsprodukter ska fungera optimalt är det viktigt att du använder dem på ren hud, fri från döda hudceller. Döda hudceller kan få huden att se tråkig och grå ut, och de absorberar de välgörande ingredienserna i dina hudvårdsprodukter och hindrar dem från att fungera som avsett.

Med Cleansing Scrub ser du till att din hud blir ren och fri från döda hudceller på samma gång. Förutom att huden blir ren, slät och mjuk stimulerar den milda exfolieringen även blodcirkulationen, vilket förbättrar hudens naturliga förnyelse och ger en vacker lyster.

Den exfolierande effekten i Cleansing Scrub kommer från naturliga lavastenar, noggrant balanserade för att göra den lämplig för daglig användning, både morgon och kväll.

Cleansing Scrub kan användas för alla hudtyper.

Cleansing Scrub innehåller:
- Ekologisk mandelolja som ger intensiv fukt och vård och håller huden len och mjuk.
- Ekologisk aloe vera som lugnar, återfuktar, återställer och mjukgör huden.
- Pimpsten (vulkanisk sten), som bildas vid vulkanutbrott. De fina granulerna från naturliga lavastenar exfolierar din hud.
- Glykolsyra, en naturlig AHA som utvinns ur sockerrör. Denna syra rengör huden på djupet.
- Charcoal Powder, aktivt kol som utvinns ur kokosnötsskal. Skalen krossas, siktas och granulerna aktiveras genom ånga.
- Olivine extract, rik på magnesium, som stimulerar cellernas metaboliska aktivitet och hjälper glåmig och trött hud.

Doftfri, AllergyCertified, dermatologiskt testad och vegansk.
HudtypNormal, Kombinerad, Torr, Känslig, Fet
EgenskaperLystergivande
Speciella behovPorer
Fukta ansiktet med vatten och massera försiktigt in Cleansing Scrub - undvik den känsliga huden runt ögonen. Skölj av med vatten. Applicera ditt favoritserum och din favoritkräm.
Aloe Barbadensis Leaf Extract*, Coco-Caprylate/Caprate**, Aqua**, Prunus Amygdalus Dulcis Oil*, Glyceryl Stearate**, Cetearyl Alcohol**, Charcoal Powder**, Pumice**, Glycerin*, Glycolic Acid, Stearic Acid**, Carbomer, Sodium Hydroxide, Sodium Levulinate**, Sodium Lauroyl Glutamate**, Caprylyl Glycol, Potassium Sorbate.

OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.

Innehåll125 ml
Enhetspris2.440 kr/l
VarumärkenEcooking
KategoriKroppsskrubb & Kroppspeeling
Visa alltEcooking Kroppsskrubb & Kroppspeeling
Artikelnummer755376
EAN5712350501957

Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.

  • Visa
  • Mastercard
  • Swish
  • Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookies

Kundrecensioner

Bli först med att recensera denna produkt
Alla recensioner läses av KICKS kundservice innan publicering. Läs mer