Spara 25%
1 / 1
Spara 25%

Flora Gorgeous Orchid EdP

Pris: 1.533,75 kr
Original pris:2.045 kr
Spara 511,-
Du får 1534 poäng som medlem
25%* på doft
Slutsåld online
Altid gratis Click & Collect i Kicks butik ·
Gucci Flora Gorgeous Orchid Eau de Parfum är en kraftfull och inspirerande doft som hyllar kreativitet och frihet. Här suddas gränserna mellan fantasi och verklighet ut – och resultatet är en strålande blomdoft med oväntade kontraster. Kompositionen bygger på en unik vaniljduo: klassisk vanilj öppnar doften med varm sötma, medan vaniljorkidé i hjärtat tillför en ljus och sensuell blommighet. Basen avrundas med ett friskt ozonackord som ger en oväntad dimension av luftig fräschör. Tillsammans skapas en modern och fängslande tolkning av en floral gourmandparfym – rik men samtidigt upplyftande. Flaskan i strålande gult glas, prydd med det ikoniska Flora-mönstret och en gyllene kork, fångar energin och styrkan i doften – en inbjudan att leva fritt och uttrycksfullt.

• Feminin, blommig och gourmand doft
• Fragrance family: Floral Gourmand
• Eau de Parfum

Topp: Vanilj
Hjärta: Vaniljorkidé
Bas: Ozonackord

Gucci Flora är en ikonisk parfymkollektion som förenar lekfullhet, blommig elegans och modern femininitet. Doftuniversumet är en sagolik värld av färg, frihet och kreativitet – återspeglad i de sagolika flaskorna – skapad för att hylla glädje, skönhet och en uttrycksfull livsstil. Kollektionen bär även det karakteristiska Flora-mönstret, ett färgstarkt blomstertryck som är en central del av Guccis identitet.
DoftfamiljAmber
Spraya Gucci Flora Gorgeous Orchid Eau de Parfum på pulspunkter som hals, handleder och dekolletage för att framhäva den strålande gourmandkaraktären och låta doften utvecklas under dagen.
ALCOHOL DENAT., PARFUM/FRAGRANCE, AQUA/WATER/EAU, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, HEXAMETHYLINDANOPYRAN, VANILLIN, HYDROXYCITRONELLAL, BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, GERANYL ACETATE, COUMARIN, DIMETHYL PHENETHYL ACETATE, LINALYL ACETATE, HEXYL CINNAMAL, MYROXYLON PEREIRAE OIL/EXTRACT, LIMONENE, BENZYL BENZOATE, CITRONELLOL, BENZYL CINNAMATE, GERANIOL, PINENE, POGOSTEMON CABLIN OIL, TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL, CITRUS AURANTIUM FLOWER OIL, BENZYL ALCOHOL, BETA-CARYOPHYLLENE, CITRAL, CINNAMOMUM ZEYLANICUM BARK OIL, CINNAMAL, ISOEUGENOL.

OBS! Det kan finnas små skillnader mellan innehållet ovan och innehållsdeklarationen. Vi rekommenderar därför att du alltid kontrollerar innehållsdeklarationen för den fysiska produkt du får.

Innehåll100 ml
Enhetspris15.337,50 kr/l
VarumärkenGucci
SerieFlora Gorgeous Orchid
KategoriParfym Refill
Visa alltGucci Parfym Refill
Visa alltFlora Gorgeous Orchid Parfym Refill
Artikelnummer1001622
EAN3616305169273

Du kan betala med valfri metod hos oss. Du väljer betalningsmetod i kassan.

  • Visa
  • Mastercard
  • Swish
  • Klarna
Vil du se indholdet?
Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookies

Kundrecensioner

4
Baserat på 9 recensioner
Se fördelningen av stjärnor här
56
41
30
20
12
Alla recensioner läses av KICKS kundservice innan publicering. Läs mer
Sortera efter
A
Anna, 27 år
2 v
30 ml
FräschLuktar otroligt gott. Lätt och fräsch dagparfym
S
Sanne
10 mån
30 ml
Härligt mjuk och fin doft, mer blommig än vanilj, sitter länge på mig och doftar jättegott! Lätt att bära till vardags och känns som en perfekt vår-parfym.
K
Karima
1 år
30 ml
Den försvinner direkt.
E
Emmy
1 år
30 ml
Fruktansvärt fräsh och trevlig blomig doft med inslag av vanilj och mango skulle jag säga!! Bästa av blom serien hitintills.
Visar 4 av 9