Tim Burton möter Barbie
I avsnitt två av Sveriges nästa makeupstjärna tog kreativiteten nya höjder när deltagarna fick tolka den ikoniska filmkaraktären Barbie. 25-åriga Minna Salander från Gävle knep vinsten med en look inspirerad av Tim Burtons universum.


Temat Plastic Fantastic bjöd på allt från rosa drömmar till goth när deltagarna fick i uppdrag att skapa sin egen version av filmkaraktären Barbie. För Minna, som är makeupartist och inbiten filmälskare, var detta en chans att visa sin dröm om att en dag skapa magi på stora filmproduktioner. Hennes sorgsna tolkning Plastic Melancholy skildrar Barbie som en Tim Burton-karaktär och vann med motiveringen “förväntade färgval men ett oväntat uttryck, och tekniken är flawless”.

- Jag älskar Tim Burtons stil och i hans filmer är allt lite grått och dystert, och det ville jag få in i denna look, fast jag behöll det rosa som är klassiskt Barbie, berättar Minna.
Som självutnämnd perfektionist kämpade hon mest med att få till de karaktäristiska brynen under tidspress. Hon är van vid att lägga mycket tid på att skapa perfekta, identiska bryn, och den här gången var det dessutom viktigt att de förmedlade en känsla av sorg.
- Det som gör denna look unik är ju att det inte är en klassiskt glad Barbie utan det är en ledsen grå Barbie. Inte den man är van att se men på grund av färgvalet förstår man ändå vem det ska föreställa!
Vad är ditt bästa tips för att återskapa looken?
- Det är just att få till det ledsna ansiktsuttrycket. Ögonbrynen är väldigt uttrycksfulla, därför har jag limmat ner mina egna bryn med ett vattenlösligt limstift så de ligger platt mot min hud. Sedan har jag täckt över dem och målat på nya ledsna, tunna bryn.

Plastic Melancholy: Nyckelprodukter
Karin Widén, Skönhetsredaktör
Karin är en av KICKS skönhetsexperter och skriver våra inspirationsartiklar och guidar till de bästa produkterna.

























