Hair slugging – KICKS lär dig allt du behöver om den trendiga hårbehandlingen
Vad är hair slugging?
Skin slugging, eller bara slugging som det också kallas, är en hudvårdstrend som går ut på att se till att fukt stannar kvar i ditt ansikte under natten, utan att avdunsta. Genom att applicera vaselin eller petrolatum som ett sista steg i din kvällsrutin skapas ett skyddande lager på huden, vilket ser till att fukten stannar kvar i ansiktet. Nu har trenden slugging letat sig vidare till håret och fått namnet hair slugging. En helt naturlig utveckling, eftersom även ditt hår mår bra av en extra fuktgivande boost.
Hair slugging går ut på att applicera en vårdande hårolja i ditt hår strax innan läggdags och låta den verka under natten. Genom att trä över en strumpa över ditt hår ser du till att de vårdande ingredienserna från håroljan kan tränga in i hårstråna ordentligt. När du vaknar på morgonen är håret inte bara extra mjukt och glansigt, det har också fått sig en välgörande dos av näringsrika och återfuktande ingredienser. Win win!
Hair slugging i tre enkla steg
Vill du motverka torrt och frissigt hår och göra stråna extra mjuka och glansiga är hair slugging en riktigt bra metod. Allt du behöver är en vårdande hårolja, en scrunchie och en strumpa. När vi pratar om hair slugging så är det strumpan som kommer att fungera som vaselin fungerar i “vanlig” slugging.
- Borsta igenom håret och applicera sedan en vårdande hårolja i dina hårlängder. Slösa gärna, så får ditt hår extra vård och näring medan du sover.
- Samla håret i en strumpa, gärna en extra mjuk variant. Har du svårt att få in håret i strumpan kan du prova att först tvinna det till en mjuk boll och sedan trä strumpan över. Har du riktigt tjockt hår? Använd två strumpor.
- Fäst strumpan med din scrunchie, så sitter strumpan på plats hela natten. Ju mjukare scrunchie desto bättre, så slipper du veck i håret. På morgonen vaknar du med extra silkeslena längder med vacker glans. Skölja ur eller låta oljan sitta kvar? Valet är ditt!
Hårolja till hair slugging
Therése Hallberg arbetar som Digital Content Editor och skriver artiklar för både kicks.se och KICKS Magazine. Hon har arbetat som skönhetsjournalist sedan 2006. Läs mer om Thérese på Linkedin