
Sabina Ddumba: ”Pappa har lärt mig att ta hudvård på allvar”
Sabinas favoriter
Vilket är ditt favoritområde inom beauty?
– Hudvård! Jag har väldigt många hudvårdsprodukter hemma. Det kommer från min uppväxt, vi gick aldrig hemifrån utan att smörja in våra ansikten först. Pappa var också alltid väldigt noga med att vi skulle tvätta ansiktet varje morgon och kväll. Tvätta ansiktet och borsta tänderna, det kom man aldrig undan! Han lärde mig verkligen att ta hudvård på allvar, haha. Ibland är min hudvårdsrutin lång, ibland kort. Det beror på vad jag känner för just den dagen, jag provar gärna olika märken och produkter. Men det blir alltid rengöring och återfuktning med dag- eller nattcreme. Sedan varvar jag mellan olika serum som återfuktar och serum som ger glow. Jag älskar glow!
Har du några favoritprodukter som hänger med år efter år?
– Ögonbrynspenna och läppstift behöver jag alltid ha med mig. Brynpennan är lika viktig som mitt bankomatkort när jag går ut, jag går ingenstans utan den! På läpparna vill jag antingen ha ett nudefärgat läppstift, eller ett rött, och då menar jag ett chockrött som ger en riktig wow-känsla och nästan gör ont i ögonen, haha!
Hur påverkas du av makeup?
– Vanliga dagar nöjer jag mig oftast med min ögonbrynspenna och kanske lite läppstift. Men som artist har smink alltid varit väldigt viktigt för mig. Att få makeupen fixad är en del av processen när jag gör mig klar för att stå på scen, lite som att sminket är en del av min artistuniform. Flera gånger under min karriär har det blivit problem när makeupartister inte har haft produkter för min hudton, då har jag fått fixa min makeup själv. Nu ser jag alltid till att jobba med ett team som jag litar på. De senaste åren har några stora varumärken tagit fram fler nyanser i sitt makeupsortiment, så visst har det hänt en del, men fler måste bli bättre på att göra smink för alla hudtoner.
Vad har du för relation till ditt hår?
– Oj, det är en väldigt speciell relation, lite hatkärlek. Ungefär som med en jobbig granne. Vi bor i samma hus, så även om vi inte tycker lika om nästan någonting så måste vi lära oss att leva tillsammans, haha! Men på senare tid har jag börjat uppskatta mitt hår, framför allt för att det kan se ut på så många olika sätt, beroende på om jag gör flätor, stylar det rakt eller kör afro. Det gör ofta precis som det vill, men jag har börjat vänja mig och vi lär oss att leva tillsammans, steg för steg.
Vilken typ av dofter gillar du?
– Parfym är något som jag tycker känns lyxigt, kanske för att jag inte använder det varje dag. Men jag väljer alltid dofter som jag tycker känns fräscha, så att känslan av att precis ha kommit ut ur duschen håller sig kvar hela dagen.
Vad är skönhet för dig?
– Skönhet är mer än bara hur du ser ut. Skönhet är hur du känner dig. Skönhet är en känsla och sättet du förhåller dig till dig själv.